Wednesday, April 19, 2023

Norman Park International Challenge 2023 Bromley

 On Friday the 14th of April 23 a troupe of over 40 Ratoath AC athletes, coaches, club founders Tommy Boshell and club chairman Ronnie Quigley travelled to London to kick start our outdoor season campaign in style at the Norman Park International Challenge

Our team faced a competitive field with 4 top teams competing along with us; Blackheath & Bromley Harriers AC (Hosts), Jersey Spartan/Guernsey AC (combined team) Medway & Maidstone and Tonbridge AC.
This season opener blasted the cobwebs off 11 of our club records; The senior women's and men’s 4x100m teams both ran club record best times, club record breaks also for Caoimhe Fitzsimons in the 100m hurdles & triple jump, Katie Doherty in both the 100m and the 200m, Eve Mooney 400mHurdles, Emanuel Osas senior 110m hurdles, James Kelly Junior Javelin, Hugh Kelly Senior Javelin and Cara O’Sullivan discus.
At the end of the days competition our Ratoath AC team finished in a strong 2nd place behind Blackheath & Bromley a great sign of things to come for the season ahead with many PB’s achieved. After the competition we were all invited into their fantastic new club house for a meal and the awards ceremony.
A massive thank you to all involved in the background organising the trip, thank you to our team managers Peter Doherty & SinΓ©ad McGoldrick to our officials Julie & Ian Fitzsimons, Declan Mooney, Declan Boggan, SiobhΓ©al Murray, Oliver Walters, Joanne Kelly, Teresa Doyle, Ronnie Quigley and Tommy Boshell a big thank you to our many parents Freda, Aideen, Deirdre, Helen, Neal, Claire, SinΓ©ad and Declan who made the trip over to London to support our club.
Thank you to all our amazing athletes who performed so brilliantly over the day in multiple events and did the club so very proud.
Thank you to all in Blackheath and Bromley for their warm welcoming hospitality and for inviting us to this very efficiently run competition it was a fantastic experience for the club with great friends and connections made we look forward to the next one.
Full scoring results:
400mH SW
2nd Eve Mooney 1:04.58 πŸ’₯CLUB RECORDπŸ”₯
400mH U17M
2nd Jack Kelly 1:01.39
400mH SM
3rd Ben Hughes 1:00.70
4th Steven Kiernan 1:02.53
800m SW
4th Aimee Doherty 2:23.24
800m U17+
3rd Sophie Finn 2:34.15
800m SM
2nd Jack O'Donnell 1:58.68
6th Kyle Witter 2:01.91
800m U17+
3rd James Kelly 2:04.80
100m U17+
2nd Niamh Murphy 12.75
100m U17+
1st Katie Doherty 12.27 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
100m Senior Men
3rd Jesse Osas 11.02
100m U17+
3rd Gavin Witter 11.67 PB
100m SM
5th Danny Albert 11.79
300m U17W
2nd Saoirse Carrigan 43.48 PB
400m U17+
1st Aisling Stratford 58.94
400m SM
1st Darragh Masterson 50.50
3rd Eoin Kane 52.06
5th Jack O’Donnell 52.92
400m U17+
3rd Jack Kelly 54.09
6th Cathal Masterson 57.15
3000m Women U17
3rd Sarah Forde 12:40.36
3000m Women Senior
2nd Teresa Doyle 12:40.58
80mH U17W
7th Amelia Holland 14.77 PB
100mH SW
1st Caoimhe Fitzsimons 14.98 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
100mH U17M
3rd Gavin Witter 14.83 PB
3000m Men
4th Stephen Walsh 10:24.85
3000m Men U17
3rd Jack Dyas 10:26.17
4th Liam Walsh 12:16.18
110mH SM
1st Emanuel Osas 16.32 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
200m Senior Women
1st Lara Kelly 25.81
200m U17+
1st Katie Doherty 25.14 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
4th Lucy Mooney 27.09
200m U17+
4th Jesse Osas 22.67
200m SM
4th Ben Hughes 23.29
200m U17+
4th Emmet Doyle pb 25.13
1500m Women
3rd Amelia Campbell 5:16.04
1500m Women
3rd Sophie Finn 5:30.71
1500m Men
4th Matthew Hayes 4:14.81
1500m Men
4th Harry Bogan 4:35.56
2000m SC Men
3th Kyle Witter 6:50.73
1500m SC Senior Women
2nd Amelia Campbell 6:07.84
1500m SC U17
1st Aisling Gallagher 6:16.71 PB
1500m SC U17M
3rd James Kelly 4:53.01 PB
FIELD EVENTS
High Jump U17M
4th Emmet Doyle 1.45
High Jump SM
1st Emmanuel Osas 1.75
High Jump SW
3rd Amy Forde 1.40
High Jump U17W
3rd Sarah Forde 1.25
Shot Put SW
4th Cara O'Sullivan 8.88
Shot Put U17W
4th Katie Doherty 6.18 pb
Long Jump SW
1st Caoimhe Fitzsimons 5.14
Long Jump U17W
3rd Lucy Mooney 4.86
Javelin Throw U17W
3rd Joy Osas 8.19 PB

Javelin Throw SW
Laura Kelly
Shot Put SW
4th Danny Albert 7.95
Shot Put U17M
2nd Gavin Witter 9.48 PB
Long Jump SW
2nd Danny Albert 5.77
Long Jump U17M
2nd Jack Kelly 5.32
Javelin Throw SW
3rd Hugh Kelly 33.04 πŸ”₯CLUB Sr RECORDπŸ’₯
Javelin Throw U17M
3rd James Kelly 31.86 πŸ”₯CLUB Jr RECORDπŸ’₯
Triple Jump SW
1st Caoimhe Fitzsimons 10.24 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
Triple Jump U17W
2nd Amelia Holland 8.75 PB
Triple Jump SW
2nd Danny Albert 10.91
Triple Jump U17M
1st James Kelly 11.12 PB
DISCUS SW
4th Cara O'Sullivan 21.74 πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
DISCUS U17W
3rd Joy Osas 12.76 PB
Discus Throw SM
5th Hugh Kelly 19.24
Discus Throw U17M
4th Gavin Witter 19.60 PB

RELAYS:
4x100m SW πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
2nd 49.06- Eve Mooney, Laura Kelly, Caoimhe Fitzsimons, Niamh Murphy
4x100m SM πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
3rd 44.06 -Danny Albert, Emanuel Osas, Eoin Kane, Jesse Osas
4x100m U17W
2nd 50.27 Joy Osas, Saoirse Carrigan, Lucy Mooney, Katie Doherty
4x100m U17M
4th 48.14 Emmet Doyle, Jack Kelly, Harry Boggan ,Cathal Masterson,
4x300m U17 Mixed πŸ”₯CLUB RECORDπŸ’₯
2nd. 2:45.72 Emmet Doyle, Saoirse Carrigan, Amelia Holland, Jack Kelly
4x400m U20+ Mixed
1st 3:38.90 Darragh Masterson, Aisling Stratford, Aimee Doherty, Ben Hughes

No comments:

Post a Comment